Zwykle rodzice mają własny sposób na karanie i nagradzanie dzieci, często jednak na polu wychowawczym ponoszą sromotną porażkę. Dlaczego tak jest? Z kilku powodów. Przede wszystkim i jedno i drugie jest źle dopasowane, przez co wywołuje tylko bunt latorośli.

Wychowywanie dzieci i ich nagradzanie

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że za dobre oceny należy się dziecku nagroda. Z tego powodu często za dobre stopnie dziecko niemal przygotowuje cennik. To błąd, ponieważ ono ma się uczyć dla siebie, żeby w przyszłości zostać tym, czym będzie chciał być a nie po to, żeby za 5 czy 6 dostać od rodziców pieniądze. To w pewnym sensie uczenie, iż wszystko trzeba robić za coś.

Taki człowiek uczy się, że nie ma niczego bezinteresownego, za wszystko musi być zapłata. Nie ma się co wysilać, jeśli nie czeka nas nagroda. Konsekwencje tego są takie, że latorośl zaczyna stawiać rodzicom warunki, a rodzic ustępuje, żeby dziecko chciało się uczyć. W efekcie tego rodzic staje się niemal zakładnikiem dziecka i jego warunków. Takie postępowanie może też doprowadzić do tego, iż w przypadku problemów rodziców, potomek im nie pomoże, gdyż nie będzie widział w tym interesu.

Karanie dzieci a prawidłowe wychowanie

To temat rzeka, biorąc pod uwagę, że dla każdego będą oznaczały coś innego. Z pewnością nie powinno się dzieci bić, choć czasami krótki klaps może zatrzymać rozhisteryzowane dziecko, jednak nie powinno się w taki sposób karać. Nie zawsze też rozmowa pomaga, więc czasami jesteśmy zmuszeni sięgnąć po kary. Jakie jednak zastosować? Na pewno jest coś, co nasza latorośl lubi robić.

W taki sposób możemy sterować warunkami zrobienia czegoś, lub przykrócenia. Jeśli lubi grać, można zastosować karę, iż gdy będzie np. rozrabiał w szkole, to nie będzie miał przez jakiś czas gry. Można tez przykrócić korzystanie z telefonu. Sposobów na takie kary jest dużo. Jednak warto pamiętać, iż absolutnie nie można dziecku mówić, że nas rozczarowuje, nie kochamy go, że jest naszą porażką. To nie kara. To sztylet w sercu dziecka.

Należy mieć na uwadze, ze bez względu na to, czy stosujemy kary czy nagrody, kierować się musimy mądrą miłością do niego a ono tę miłość musi czuć.