Wakacje z dziećmi to zawsze wyzwanie, zwłaszcza gdy są to pierwsze wakacje z maluchem. Oto kilka przydatnych wskazówek i porad ekspertów, które pomogą Ci zorganizować i bardziej cieszyć się podróżą.

Pierwsze wakacje niemowlaka lub dziecka mogą mieć miejsce, gdy dziecko jest gotowe do podróży lub wyjazdu na wakacje, co może wskazać lekarz pediatra. Generalnie jednak nawet dzieci, które mają zaledwie kilka dni, mogą wyjeżdżać na krótkie wypady.

Zanim jednak podejmiemy decyzję i zorganizujemy wakacje z dzieckiem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wiek dziecka, klimat wybranego miejsca, pora roku, w której podróżujemy, warunki zdrowotne panujące w danym miejscu itp. Należy też być niezwykle skrupulatnym podczas pakowania walizki dziecka.

Wybór miejsca: gdzie jechać na wakacje z dziećmi

Pierwszym poważnym pytaniem podczas planowania pierwszych wakacji z dzieckiem jest to, gdzie jechać. Istnieje wiele miejsc, które są odpowiednie do wyjazdu na wakacje z niemowlętami, zarówno jeśli chodzi o kurorty plażowe, górskie, jak i wycieczki zagraniczne.

Podróżowanie z dziećmi na plażę

Bez względu na wiek dziecka, morze jest zawsze dobrym rozwiązaniem, dzięki połączeniu słońca, fal i piasku, plus korzystny klimat morski, który jest odpowiedni dla wszystkich dzieci.

  • To miejsce jest idealne dla alergików, ponieważ powietrze w pobliżu morza ma wysoki poziom wilgotności i jest wolne od pyłków i kurzu, które są szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia układu oddechowego. Poznaj Krynicę Morską, jako miejscówkę na wakacje z dzieckiem.
  • Ekspozycja na słońce jest korzystna dla wzrostu dziecka, ponieważ jego promienie pomagają organizmowi wytwarzać witaminę D, która pomaga utrwalić wapń w kościach.
  • Noworodki nie powinny być wystawiane na słońce do ukończenia drugiego miesiąca życia. W przypadku pozostałych dzieci zaleca się stopniową ekspozycję (przez pierwsze kilka dni dziecko powinno nosić cienką bawełnianą koszulkę), ale nigdy bez produktu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
  • Konieczne jest też noszenie czapki lub, jeśli dziecko jej nie lubi, bardzo częste nawilżanie głowy.
  • Na plaży zdejmij pieluszkę i załóż kalesony (bardziej praktyczne i wygodniejsze).
  • Upewnij się, że dziecko pije dużo wody i pozostaje nawodnione.
  • Miesiące lipiec i sierpień nie są przeciwwskazaniem do zabrania dziecka nad morze, o ile wybrane miejsce jest bardzo zielone i zacienione.
  • Ponadto należy wybrać się na plażę między 8:00 a 10:30 rano, lub po 16:00 po południu. Te godziny pozwalają im również na spożywanie głównych posiłków w domu i spokojne drzemki.