Narkomania wśród młodzieży, szczególnie w dzisiejszych czasach, przybiera postać epidemii. Zdelegalizowane dopalacze, które z łatwością można dalej kupić w Internecie, były i są przyczyną niejednego nieszczęścia.

Narkomania, a dzisiejsza młodzież

Na szczęście, używanie w naszym kraju, narkotyków, nie jest już tematem tabu, jak miało to miejsce w latach 70` XX wieku. Wtedy panował ” polski kompot”, czyli odpowiednio spreparowane mleczko makowe. Dzisiaj epidemią są dopalacze, w większości o nieznanym składzie, mające jedno zadanie: wywołać efekt narkotyczny. Widać, że nie różnią się one tak bardzo od ” tradycyjnych narkotyków”. Powstaje jednak pytanie, zadawane przez badaczy narkomanii, co jest przyczyną, że młody człowiek sięga po środki odurzające?

Większość narkomanów to ludzie inteligentni, co zatem nimi kieruje? Na pewno, jednym z najważniejszych czynników, jest ciekawość. Dodatkowo, można wspomnieć o innych czynnikach. Socjologia, wymienia, takie elementy jak : dysfunkcja rodziny, samotność, ” ból istnienia”, widać, że czynników jest naprawdę dużo.

Czy jednak pamiętamy o tym, że narkomania, szczególnie wśród młodzieży, jest chorobą emocji, chorobą duszy? Pamiętajmy jednak, piętnowanie samych ludzi, chorych i uzależnionych, nigdy nie przyniesie zamierzonych efektów. Marek Kotański, mawiał, : ” To Ty zaraziłeś Ich tą chorobą”. Uważam, że jest w tym bardzo dużo prawdy. Dlaczego? Problemu narkomani wśród młodzieży i dzieci, nie można bagatelizować. Jak każda inna choroba, potrzebuje ona leczenia. Choć wiadomo, profilaktyka jest lepsza. Najlepszym lekarstwem jest miłość do dziecka.

Chęć zrozumienia jego problemów. Wtedy, do kiedy dziecko nie poczuje elementarnego poczucia bezpieczeństwa, będzie go szukał w ” chemicznym świecie”, które niszczy, nie wybawia.