Ileż to zabawek mają nasze dzieci! Ich pokoje są nimi przepełnione, a ja sprzątając je zdążyłam dziś nadepnąć na ponad trzy zabawki. Jest tam wszystko, zabawki, którymi nigdy się nie bawią i inne, które zawsze walają się po podłodze: klocki konstrukcyjne, rozczłonkowane lalki, niedopasowane karty….

Klucz to więcej wspólnych zabaw z dziećmi

Wszyscy nieraz narzekaliśmy, że nasze dzieci mają mnóstwo zabawek, a jednak przychodzą do nas i mówią, że się nudzą. Faktem jest, że posiadanie pokoju pełnego zabawek nie gwarantuje, że nasze dziecko będzie się nimi bawić.

Niestety, dzieci często zostają same ze swoimi zabawkami bez chęci do zabawy, bo nie mają z kim dzielić się swoimi zabawami. My rodzice często bardzo przejmujemy się tym, żeby naszemu dziecku nie brakowało niczego materialnego, ale zapominamy, że dziecko potrzebuje naszej obecności i naszego udziału w jego zabawach i w jego życiu. Jesteśmy jego najlepszą zabawką! Nasze dziecko potrzebuje dzielić się z innymi swoimi zabawami, wyobraźnią i fantazją, to jest prawdziwa radość z zabawy. Zabawa w „berka” z innym dzieckiem może być przyjemniejsza niż samotne przebywanie przed z najdroższą i najwspanialszą zabawką.

Specjaliści doradzają mniej zabawek, a więcej wspólnych gier i zalecają włączenie do rutyny zabawek edukacyjnych, takich jak książki lub opowieści, lub innych, które pozwalają nam dzielić czas z naszymi dziećmi, takich jak jazda na rowerze, spacery, skakanie na skakance…. Przeczytaj, co jeszcze możesz robić z dzieckiem w wolnym czasie.

Każdego roku dane konsumenckie pokazują, że średnia liczba prezentów przypadających na jedno dziecko o tej porze roku jest bardzo wysoka, niemniej jednak o wiele bardziej wskazane jest nie dawać im zbyt wielu zabawek (nie więcej niż trzy), aby dziecko mogło zachować entuzjazm z otrzymanej zabawki i nie zostało przytłoczone lawiną zabawek, którymi nie może się zająć. Podstawową potrzebą dzieci jest cieszenie się naszym towarzystwem i towarzystwem innych dzieci do zabawy, a tego nie da się zaspokoić dużą ilością zabawek czy najdroższą zabawką.